Bu Hayat Ağrılarla Geçer Mi?

       Hayat öyle ya da böyle geçiyor diyenlerdenseniz ağrı ile yüzleşmediğinizi söylemeliyim. Hayat her koşulda akışına ara vermeden geçer ancak ağrı bu yolda size musallat olursa işin rengi değişir. Yaşamımızı bir şekilde sürdürürken yanımızda olmasını istemeyeceğimiz yegâne şey ağrılardır. Sosyo -ekonomik duruma çokta bakmadan vücudunuzda oluşan ağrılar hayatınızı yaşanmaz hale getirebilir. Öyle ağrılı durumlar vardır ki insan artık canından bezdirir. Hayatı bu şekilde bir ağrı ile sürdürmek kimsenin isteyeceği bir şey değildir.

                Ağrılarla insanın karşılamasının anne karnında başladığı düşünülüyor. Fiziksel ağrılar yani bel ağrısı, diz ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı ya da kas ağrıları ise genel olarak ergenlik dönemleri ile birlikte gelişim dönemleriyle başlıyor. Bunun bir standardı yok çok erken yaşlarda da olabilir. Genel olarak bakıldığında iş hayatına giriş ve bir şekilde bu yaşam tarzını benimseme ile bahsettiğimiz ağrılar başladığını düşünebiliriz.  Ağrı sizi bulduktan sonraki süreç çocukluk dönemindeki gibi kolay olmayabilir. Yaş ilerledikçe sorumluluklar arttıkça kendinize ayıracağınız zaman azalır ve iyileşme süreçleri de uzar.  Bu ağrılarla çalışmanın zorlaştığını hatta bazen çalışılamadığınızı göz önünde bulundurursak durum daha da içinden çıkılmaz hal alıyor.

                Hayat ağrılarla geçmez. İnsan ailesine de kendisine de işine de vakit ayırmak zorundadır. Bu denge hayatın vazgeçilmez kuralıdır. Ağrı bu dengeyi bozmamıza sebep olabilir. Bu durumun üstesinden nasıl gelebiliriz? Sorulması gereken asıl soru bu. Ağrılardan korunmak için alınması gereken önlemler vardır. Her bölge ve yapı için bu önlemler değişir. Bir fizyoterapist desteği ile profesyonel şekilde değerlendirme yapılarak size özel bir program çıkartılması en uygun olanıdır. Düzenli aralıklarla yapılacak kontrollerle de bu ileriye dönük bir koruyucu kalkan haline getirilebilir. Burada sorumluluk yine birey dedir. Birey üzerine düşen ödevleri gereğince yaparsa hayatını rahat geçirebilir.

                Sağlık korunması gereken en önemli hazinedir. Hayatı ağrısız yaşamak herkesin hayalidir. Rahat ve huzurlu bir yaşamın anahtarı da burada gizlidir. Sorumlulukları gereğince yerine getirmek kendine, ailesine ve topluma faydalı olmakta ancak bu şekilde mümkün olabilir.

 

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

Yorumlar :
Henüz yorum yok
Ad ve Soyad
Yorumunuz